PRP
Kök hücre yöntemi, kişinin kendi kanından elde edilen trombosit ve büyüme faktörlerinin cilde enjeksiyon yöntemi olup, cilt gençleştirilmesi, leke ,iz tedavisi ve saç dökülmelerinin tedavisinde kullanılmaktadır

PRP kendi kan hücrelerimiz olan trombositler kullanılarak yapılan bir işlemdir. Prp tıbbın birçok alanında farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Dermatolojide daha çok antiaging (yaşlanma karşıtı), leke tedavisi, saç dökülmesi amacıyla kullanmaktayız.

Trombositlerden açığa çıkan bazı büyüme faktörleri destek dokumuz olan bağ dokusundaki kollajeni uyararak cildin elastikiyet kaybını ve sarkmasını  önler. Yine buradan salınan bazı faktörler melanositlerdeki  melanin üretimini baskılayarak leke oluşumunu engellemektedir. Saç dökülmesinde özellikle incelmiş vellus tip zayıf cansız saçları güçlendirmek için de kullanılır.

PRP için koldan yaklaşık 8-10 ml bu işlem için özel üretilmiş steril tüplere  kan alınıp santrifüj edilerek dikkatlice trombositler  toplanır. Elde edilen 1 mlt trombosit cilt içerisine 1cm aralılarla özel aletlerle enjekte edilir. Enjeksiyon yerlerinde kişiden kişiye değişmekle birlikte noktasal birkaç noktada morarma olabilir. İşlem sonrası  hafif geçici kızarıklık dışında herhangi bir anormal görüntü oluşmaz ve kişi çok rahatlıkla normal yaşantısına geri dönebilir.

Prp  iki hafta aralıklarla 3 seans yapılıp daha sonra 6 ayda bir seans şeklinde tekrar edilir. Kişinin kendi kanından alınan bir yöntem olmasından dolayı herhangi bir yan etkisi yoktur. Gebelere ve emzirme döneminde de rahatlıkla uygulanabilir. Kesin kontrendikasyon olmamakla birlikte  otoimmün hastalıklarda uygulanmamaktadır.