BAHARDA ALERJİK CİLT HASTALIKLARINA DİKKAT
Makaleler →

Dermatoloji Uzmanı Dr. Melek Küçük, özellikle bahar ayında polenlerin etrafa saçılması, ağaçların çiçek açması ve çimenlerin yeşermesi ile kurdeşen gibi birtakım alerjik hastalıkların da beraberinde geldiğini söyledi.

Medicana Samsun Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanlarından Dr. Melek Küçük, “Bahara girerken cilt bakımı” hakkında bilgi verdi. Baharın ve yazın gelmesiyle birlikte sıcak havanın, güneş ve çevresel alerjenlerin ciltte tehlike oluşturduğunu belirten Dr. Melek Küçük, “Özellikle bahar ayında polenlerin etrafa saçılması, ağaçların çiçek açması ve çimenlerin yeşermesi ile kurdeşen gibi birtakım alerjik hastalıklarda beraberinde gelmektedir. Ayrıca güneşe bağlı alerjiler de cildin açıkta kalan bölümlerinde özellikle el, kollar ve yüzde kızarıklık kaşıntı ve kabarmaya neden olmaktadır” dedi.
  
Güneşin cilt üzerinde olumsuz etkilerinin bilimsel olarak kanıtlandığını ifade eden Küçük, “Cilt yaşlanmasını tetiklemesi, kırışıkları arttırması, lekelerin oluşması kişiyi görüntü açısından rahatsız eden durumlar olmasına karşın, cilt kanserini tetiklemesi ise hayatını tehdit eden bir durumdur. Biz dermatologlar bu nedenden dolayı güneşten ayrıca sadece doğal olan güneş dışında solaryum gibi yapay olan ışıktan da uzak durulmasını öneriyoruz. Solaryum özellikle yoğunlaştırılmış ultraviole (güneş ışığı) içerdiğinden normal güneş ışığından daha zararlıdır. Güneşin bu zararlı etkisinden korunmak için mutlaka cilt tipimize uygun bir güneş koruyucu krem kullanmalı, mümkünse şapka ve gözlük takmalı, sıkı dokulu kıyafetler giymeliyiz. Güneş koruyucumuzu seçerken dikkat etmemiz gereken koruma faktörü ve yapısıdır. Özellikle açık tenli kişiler ve bebeklerde daha yüksek koruma faktörlü (50 spf gibi) kremler tercih edilmeli, yine akneli ve yağlı ciltlerde yağsız losyon bazında koruyucuların, kuru ciltlerde ise daha nemlendirme oranı yüksek ürünlerin seçilmesi gerekir. Koruyucumuzu dışarı çıkmadan 20-30 dk. önce sürmeliyiz ve uzun süre dışarıda kalacaksak da 2-3 saatte bir tekrar etmemiz gerekir. Koruyucunun üzerine makyaj yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur hatta bazı mineral fondöten ve kapatıcılarda da koruma faktörü bulunmakta hem fiziksel olarak çevresel alerjenlere hem de güneşe karşı bir bariyer tabaka oluşturmaktadır” diye konuştu.

SİVİLCEYE DİKKAT
  
Güneş ve sıcak havanın özellikle yağlı ciltlerde oluşturduğu bir başka sorunun da sivilce(akne) olduğunu kaydeden Dr. Melek Küçük, “Alın, burun ve yanaklarda küçük isilik benzeri kaşıntılı döküntü şeklinde seyreder. Bunu önlemek için cildimizi çok iyi sabun bazlı olmayan yağ salınımını dengeleyen bir temizleyici ile temizlemek asla makyajla yatmamak ve kapatıcıları yüzde uzun süre tutmamak, aşırı miktarda krem ve nemlendirici kullanmamak, haftada iki gün fiziksel peeling yapmak gerekir” şeklinde konuştu.

 KOZMETİK ÜRÜNLER NASIL KULLANILMALI
  
Dermatoloji Uzmanı Dr. Melek Küçük, kozmetik ürünlerin kullanımı hakkında şu bilgileri verdi: “Kullandığımız bazı ilaçlar ve kozmetikler de yazın güneşin etkisiyle ciltte lekelenmeye neden olmaktadır. Doğum kontrol hapları, bazı tansiyon ilaçları, tetrasiklin gibi antibiotikler, A vitamini türevi ilaçlar, bazı akne ilaçları, içerisinde salisilik asit, renk açıcı bulunan bazı kozmetikler bunların başında gelir. Cildimize yapılan bir travma (lazer epilasyon, ağda, kimyasal peeling, cilt bakımı v.s.) sonrası oluşan kızarıklıkta da güneş maruziyeti ile leke oluşabilmektedir. Bu nedenle bu uygulamalar mümkün olduğunca yazın yapılmamaktadır. Eğer yapılacaksa da kızarıklık geçinceye kadar ve sonrasında da çok iyi güneşten korunmalıdır. Güneş ışığından korunmanın bir diğer olumlu tarafı da mevcut benler üzerinde oluşabilecek kanseröz gelişimlerin önlenmesi ve  yeni ben çıkışını azaltmaktır. Vitiligo (ala hastalığı ), lupus, roza gibi cilt hastalıkları olan kişilerin güneş ışığı hassasiyeti arttığından dolayı korunmaları şarttır.”